Robot planetarny a moc silnika

Data dodania: Kategorie: Roboty planetarne

W wielu publikacjach w Internecie traktujących o tym, jak wybrać robot planetarny, można znaleźć informacje dotyczące mocy silnika. Teoretycznie, im silnik w urządzeniu jest mocniejszy, tym lepszy i bardziej uniwersalny jest rozważany robot planetarny. Czy jednak w przypadku silników robotów planetarnych rzeczywiście “więcej znaczy lepiej”? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu i relacji robot planetarny a moc silnika. 

Moce silników w robotach planetarnych

Rynek urządzeń AGD obfituje w różne roboty planetarne mniej i bardziej znanych marek. Tym, co różni urządzenia od siebie, jest nie tylko liczba funkcji, sposób obsługi czy rodzaj regulacji intensywności i szybkości obrotów, ale również moc silnika. Na rynku można spotkać zarówno proste roboty planetarne o mocy 400W, jak i sprzęty o mocy w przedziale 800-1500W czy kombajny o bardzo wysokiej mocy, dochodzącej nawet do 2000W.

Warto zatem wiedzieć, na jakie aspekty pracy wpływa moc silnika robota planetarnego, czy sprzęt z grona tych mocniejszych rzeczywiście lepiej radzi sobie z różnego typu zadaniami od tego wyposażonego w silnik o niższej mocy i kiedy warto zainwestować w urządzenie o mocy wyższej, które będzie z pewnością droższe. Spróbujmy obiektywnie odpowiedzieć na te i inne pytania, pomagając dobrać moc silnika robota planetarnego oraz samo urządzenie do indywidualnych potrzeb.

Robot planetarny a moc silnika - jaka jest zależność?

Moc silnika wpływa na różne aspekty pracy z robotem planetarnym. Teoretycznie, im jest ona większa, tym szybciej i efektywniej radzi sobie urządzenie. Oczywiście każde, nawet to o niskiej mocy, sprawdzi się w przygotowywaniu mieszanek, rozdrabnianiu czy ubijaniu kremów. Nie każdemu jednak uda się skutecznie pokruszyć lód, rozdrobnić kokosa, zmielić mocno użylone, świeże mięso czy też wyrobić wymagające ciasto drożdżowe lub ciasto na chleb na zakwasie.

Mówi się, że z takimi zadaniami znacznie lepiej radzą sobie urządzenia o mocy powyżej 1000W, przy pomocy których można wykonywać również szybciej podstawowe zadania. Roboty planetarne o dużej mocy umożliwiają bowiem ciągłą, intensywną pracę, nie zacinają się i radzą sobie z wymagającymi czynnościami, których efektów nie trzeba poprawiać. Warto jednak pamiętać o tym, że przeważnie generują też bardzo wysoki poziom hałasu i charakteryzują się dużym poborem energii elektrycznej.

Większa moc = lepszy robot planetarny?

Wszystko, co zostało wyżej (jak również w innych tekstach na temat robotów planetarnych, które można znaleźć w Internecie) napisane, jest prawdą jedynie w teorii. W praktyce bowiem, istnieją roboty planetarne o niewielkiej mocy, które skutecznie wyrabiają ciasta chlebowe, a są głośne, jak również urządzenia z silnikami o dużej mocy, które są oszczędne i ciche, ale nie działają efektywnie. Wiele zależy od konstrukcji sprzętu, designu i materiału wykonania mieszadeł czy też dostawek i akcesoriów funkcyjnych.

Nawet najlepsze roboty planetarne renomowanych marek potrafią np. zaciąć się w trakcie pracy czy przynosić efekty, które wymagają ręcznego poprawienia. Często w sprzętach konkretnego producenta zawodzą poszczególne dostawki funkcyjne np. do rozdrabniania czy mielenia mięsa, podczas gdy pozostałe pracują efektywnie nawet podczas zadań teoretycznie dużo bardziej wymagających. Duża moc silnika nie gwarantuje zatem kompletnie niczego. Jak więc oszacować, czy wybrane urządzenie ma moc optymalnie dopasowaną do potrzeb? O tym poniżej.

Jak dobrać optymalną moc robota planetarnego do potrzeb?

W przypadku robotów planetarnych, w typowych zastosowaniach domowych sprawdza się większość uniwersalnych urządzeń wyposażonych w silnik o mocy powyżej 800W. Takie roboty planetarne są droższe od tych o mocy np. 400W, ale oferują też spory wachlarz zastosowań i możliwości. Znacznie droższe sprzęty o bardzo dużej mocy zaś, (np. 2000W), posiadają po prostu nadprogramowe funkcje (np. gotowania indukcyjnego czy pieczenia), za które nie warto przepłacać.

Oczywiście, w robot planetarny o dużej mocy (np. 1500W) warto zainwestować, jeśli planuje się wykonywać przy jego pomocy wymagające prace kuchenne. Taki robot sprawdzi się lepiej od tańszego i mniej mocnego (np. o 800. Watowego) odpowiednika w kruszeniu lodu, rozdrabnianiu bardzo twardych warzyw, orzechów i ziaren czy też mieleniu wymagającego mięsa. Prawdopodobnie będzie także opatrzony dłuższą gwarancją producenta uprawniającą do bezpłatnego serwisowania.

Moce robotów planetarnych ETA w ofercie ElektroGuru.com

W ElektroGuru.com nie zamierzamy przekonywać jedynie do robotów planetarnych z wyższej półki o bardzo dużej mocy. W ofercie posiadamy zarówno tanie i uniwersalne roboty planetarne ETA Mezo do zastosowań podstawowych o mocy 600W, jak i roboty planetarne ETA Gratus Kuliner o mocy 1500W, które sprawdzą się nawet w kuchniach profesjonalistów. W ElektroGuru.com praktycznie każdy znajdzie więc robot planetarny o mocy dopasowanej do indywidualnych potrzeb i wymagań.

W katalogu robotów typu planetarnego oferujemy roboty planetarne ETA - czeskiej marki AGD cieszącej się renomą u naszych południowych sąsiadów. Roboty planetarne tej firmy są wyposażone we wszystkie znane funkcje i charakteryzują się doskonałym stosunkiem jakości do cen. Produkty można rozszerzać o dostawki i akcesoria do robotów planetarnych ETA, które oferujemy w tej kategorii, dzięki czemu w niczym nie ujmują sprzętom najbardziej znanych marek.

Inne wpisy w kategorii "Roboty planetarne"BLOG

W dzisiejszych czasach, gdzie każda minuta jest na wagę złota, roboty kuchenne stały się niezbędnymi pomocnikami w naszych domach. Nie tylko przyspieszają przygotowanie posiłków, ale również umożliwia...

W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia wydaje się coraz szybsze, narzędzia kuchenne, które oszczędzają czas i ułatwiają codzienne przygotowywanie posiłków, są coraz bardziej pożądane. W dziedzinie ...

Robot kuchenny i robot planetarny, to dwa popularne urządzenia, które od lat zdobywają uznanie kucharzy amatorów i profesjonalistów. Oba z nich mają swoje unikalne cechy i zastosowania, które warto po...

(function(h,o,t,j,a,r){ h.hj=h.hj||function(){(h.hj.q=h.hj.q||[]).push(arguments)}; h._hjSettings={hjid:3902287,hjsv:6}; a=o.getElementsByTagName('head')[0]; r=o.createElement('script');r.async=1; r.src=t+h._hjSettings.hjid+j+h._hjSettings.hjsv; a.appendChild(r); })(window,document,'https://static.hotjar.com/c/hotjar-','.js?sv='); var _smartsupp = _smartsupp || {}; _smartsupp.key = '93c1cfadc4e59bef99b9113429219ff616019f59'; window.smartsupp || (function (d) { var s, c, o = smartsupp = function () { o._.push(arguments) }; o._ = []; s = d.getElementsByTagName('script')[0]; c = d.createElement('script'); c.type = 'text/javascript'; c.charset = 'utf-8'; c.async = true; c.src = 'https://www.smartsuppchat.com/loader.js?'; s.parentNode.insertBefore(c, s); })(document); (function (m, a, i, l, e, r) { m['MailerLiteObject'] = e; function f() { var c = {a: arguments, q: []}; var r = this.push(c); return "number" != typeof r ? r : f.bind(c.q); } f.q = f.q || []; m[e] = m[e] || f.bind(f.q); m[e].q = m[e].q || f.q; r = a.createElement(i); var _ = a.getElementsByTagName(i)[0]; r.async = 1; r.src = l + '?v' + (~~(new Date().getTime() / 1000000)); _.parentNode.insertBefore(r, _); })(window, document, 'script', 'https://static.mailerlite.com/js/universal.js', 'ml'); var ml_account = ml('accounts', '3488978', 'x7r4s8t8y4', 'load');