Jaki odkurzacz automatyczny? Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Data dodania: Kategorie: Porady

Jesteśmy coraz bardziej zabiegani, niektórym praca nie pozwala nawet na wykonywanie podstawowych zajęć w domu. Inni, nawet pracując z domu, nie mają po prostu czasu na sprzątanie. To właśnie dla nich są przede wszystkim odkurzacze automatyczne.

Odkurzacze automatyczne (a właściwie roboty sprzątające, ponieważ urządzenia nie tylko odkurzają, ale także myją podłogi czy przecierają je na mokro) to obecnie właściwie całe systemy służące do utrzymywania wszystkich rodzajów podłóg w czystości. Są w stanie sprzątać powierzchnie twarde (parkiety, deski, panele podłogowe, podłogi z płytek ceramicznych), wykładziny, wykładziny dywanowe czy dywany strzyżone. W pewnym sensie w domu czy mieszkaniu „działają w tle” nie angażując domowników w sprzątanie.

Funkcja mapowania pomieszczenia w odkurzaczu

Odkurzacz automatyczny: na co zwracać uwagę przy zakupie?

Na rynku dostępne jest wiele modeli robotów sprzątających, różnych producentów, o różnych możliwościach. Na które ich parametry zwrócić uwagę?

Czas pracy / czas ładowania – im dłuższy czas pracy po pełnym naładowaniu tym lepiej. Warto też wybrać model który szybciej się ładuje.

Rodzaj czyszczonych powierzchni  -  wybierz model, który - oprócz twardych podłóg - będzie w stanie odkurzać również wykładziny dywanowe czy dywany z dłuższym włosiem.

Rodzaj czyszczenia – na sucho, na mokro. Bardzo ciekawą opcją są roboty z funkcją czyszczenia na mokro, który oprócz zwykłego odkurzania przetrze również podłogę (o ile oczywiście jej rodzaj na to pozwoli) niczym mop. Odkurzacze automatyczne z tą funkcją zostawią czystsze powierzchnie.

System sterowania / nawigacji – jest to właściwie najpoważniejszy czynnik różnicujący modele ekonomiczne od zaawansowanych. W najprostszych rozwiązaniach, robot po prostu jeździ przez zadany czas po pomieszczeniu omijając przeszkody. Im model bardziej zaawansowany, tym bardziej Inteligentnie „planuje” trasę sprzątania, na przykład sprzątając kolejnymi pasami, lub zaczynając sprzątanie od obszaru przy ścianach, a następnie zacieśniając kręgi, porusza się wokół pomieszczenia.

Mapowanie pomieszczeń – funkcja dostępna w najlepszych urządzeniach. Robot sprzątający na początku samodzielnie skanuje kształt pomieszczenia  - zbiera informację o lokalizacji ścian, przeszkód, otworów drzwiowych, progów. Następnie tworzy wirtualną mapę pomieszczenia, na której później można na przykład wyznaczać obszary na które robot ma nie wjeżdżać czy też które trzeba sprzątać szczególnie intensywnie. Roboty z funkcją mapowania z reguły można obsługiwać poprzez aplikację.

Pojemnik na kurz – im wyższa pojemność, tym lepiej. Chociaż ze względu na swoją konstrukcję roboty sprzątające nie mają ich dużych, to pojemność 0,3 – 0,5 litra jest wystarczająca.

Funkcja „wirtualnej bariery” – blokuje przed wjechaniem do sąsiedniego pomieszczenia lub chroni przed upadkiem z krawędzi schodów.

Filtry / funkcja mycia – wielopoziomowy system filtracji z filtrem HEPA to standard. W domu w którym są alergicy lub często wychodzi się bezpośrednio na zewnątrz warto rozważyć zakup urządzenia z funkcją mycia.

Zestaw czujników – to kolejna cecha rozróżniająca sprzęt zaawansowany od podstawowego. Dobre odkurzacze automatyczne wyposażone są w bogaty zestaw czujników – czujniki zabrudzenia, czujniki zapełnienia pojemników na kurz, czujniki zbliżenia do przeszkód, czujnik antykolizyjny, uskoku podłoża. To właśnie czujniki w połączeniu z zaawansowanym systemem nawigacji decydują o funkcjonalności urządzenia.

Funkcja „spot” – sprzątanie punktowe, miejsc szczególnie zanieczyszczonych.

Planowanie odkurzania – kalendarz, pozwalający na zaplanowanie daty i czasu sprzątania konkretnych pomieszczeń.

Stacja dokująca – Przy niskim poziomie baterii odkurzacz wraca do stacji ładującej, a po wykonaniu pracy wraca samodzielnie w miejsce postoju. Są też takie, które oprócz ładowania, umożliwiają także opróżnianie pojemnika na kurz.

Poziom hałasu – odkurzacze automatyczne są wprawdzie cichsze od tradycyjnych, ale warto wybrać model cichszy.

Jaki robot sprzątający?

Wybierając konkretny model musimy przede wszystkich dopasować go do wielkości i rodzaju powierzchni, które będzie sprzątał. Odkurzacze automatyczne najlepiej wprawdzie sprawdzają się we wnętrzach przestronnych, o raczej minimalistycznym wystroju (chodzi o to, by pracujące urządzenie nie musiało często omijać zbyt wielu przeszkód). Oczywiście odkurzaczy automatyczny można używać też w mniejszych mieszkaniach, ale dobrze jest opróżnić wtedy podłogę z niepotrzebnych sprzętów czy ozdobników.

Automatyczny odkurzacz to idealny pomocnik w domu, w którym są zwierzęta – oszczędza czas który przeznaczamy na uprzątanie podłogi z sierści, pozostałości po spacerze czy piasku wyrzuconego z kuwety. Docenią go zwłaszcza osoby, które mieszkają z więcej niż jednym psem lub kotem.

Ważne dla właścicieli zwierząt: przed zakupem odkurzacza nie wiemy jak się będzie wobec niego zachowywał domowy pupil. Niektóre zwierzęta mogą reagować agresją lub strachem, inne będą zaciekawione, czy nawet potraktują odkurzacz automatyczny jako towarzysza do zabawy. Na ogół zwierzęta po niezbyt długim czasie przyzwyczajają się jednak do takiego domowego sprzętu i przestają reagować na jego pracę.

Inne wpisy w kategorii "Porady"BLOG

Odkryj nowe sposoby na domową pielęgnacji skóry z masażerem do szyi i twarzy ETA Fenite! To wielofunkcyjne urządzenie zapewni Twojej skórze kompleksowe odświeżenie i regenerację, oferując korzyści zdr...

W dobie cyfrowej muzyki, przenośne głośniki stały się niezbędnym dodatkiem do każdej imprezy, pikniku czy nawet codziennego użytku domowego. Wyróżniamy dwa główne typy głośników przenośnych: klasyczne...

Wybór odpowiedniej maszynki do brody jest ważnym tematem, dla każdego mężczyzny, który zwraca uwagę na swój wygląd i zależy mu na estetyce swojego zarostu. Na rynku dostępne są różnorodne urządzenia d...

(function(h,o,t,j,a,r){ h.hj=h.hj||function(){(h.hj.q=h.hj.q||[]).push(arguments)}; h._hjSettings={hjid:3902287,hjsv:6}; a=o.getElementsByTagName('head')[0]; r=o.createElement('script');r.async=1; r.src=t+h._hjSettings.hjid+j+h._hjSettings.hjsv; a.appendChild(r); })(window,document,'https://static.hotjar.com/c/hotjar-','.js?sv='); var _smartsupp = _smartsupp || {}; _smartsupp.key = '93c1cfadc4e59bef99b9113429219ff616019f59'; window.smartsupp || (function (d) { var s, c, o = smartsupp = function () { o._.push(arguments) }; o._ = []; s = d.getElementsByTagName('script')[0]; c = d.createElement('script'); c.type = 'text/javascript'; c.charset = 'utf-8'; c.async = true; c.src = 'https://www.smartsuppchat.com/loader.js?'; s.parentNode.insertBefore(c, s); })(document); (function (m, a, i, l, e, r) { m['MailerLiteObject'] = e; function f() { var c = {a: arguments, q: []}; var r = this.push(c); return "number" != typeof r ? r : f.bind(c.q); } f.q = f.q || []; m[e] = m[e] || f.bind(f.q); m[e].q = m[e].q || f.q; r = a.createElement(i); var _ = a.getElementsByTagName(i)[0]; r.async = 1; r.src = l + '?v' + (~~(new Date().getTime() / 1000000)); _.parentNode.insertBefore(r, _); })(window, document, 'script', 'https://static.mailerlite.com/js/universal.js', 'ml'); var ml_account = ml('accounts', '3488978', 'x7r4s8t8y4', 'load');