Jak wybrać dobry robot planetarny?

Data dodania: Kategorie: Rankingi RTV/AGD

Robot planetarny jest bardzo przydatnym w kuchni sprzętem. Jego zalety szczególnie docenią osoby lubiące samodzielnie gotować. Dlaczego? Głównie dlatego, że urządzenie to bardzo sprawnie wykonuje prace dla człowieka dość uciążliwe lub wymagające większej siły fizycznej. Robot planetarny jest po prostu przydatnym pomocnikiem.  Ale jak, spośród bardzo bogatej oferty rynkowej, wybrać dobry sprzęt, jednocześnie nie przepłacając? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Robot planetarny: jak działa

Zasada działania robota planetarnego zawarta jest już w jego nazwie – końcówki robocze robota poruszają się bowiem jak planety – obracając się, ale jednocześnie wykonując ruch wokół misy. Co daje takie połączenie? Przede wszystkim pozwala na dotarcie końcówki roboczej (do ubijania, do zagniatania, do ucierania) do całej zawartości misy, a w efekcie np. dokładniejsze wyrobienie ciasta czy utarcie kremu.

Robot planetarny: na co zwrócić uwagę przy zakupie

Kupując robot planetarny, warto szczególną uwagę na poniższe cechy i funkcje:

  • Moc – jeden z podstawowych parametrów wpływających na skuteczność pracy robota i wygodę korzystania z niego. Dobór mocy zależy od tego, do jakich prac zamierzamy go wykorzystywać. Do ucierania, ubijania, blendowania wystarczy moc 600 – 800 watów. Do zagniatania ciasta, szczególnie ciężkiego, chlebowego, warto już rozejrzeć się za urządzeniem o mocy co najmniej 1.000W. Większa moc pozwoli na sprawniejsze wykonywanie zadań przez robota.
  • Pojemność misy – nie mniej niż 4-5 litrów. Mniejsza pojemność jest po prostu niepraktyczna . Misy są na ogół wykonane ze stali nierdzewnej, to materiał trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Niektóre roboty wyposażone są w misę z aluminium, a najtańsze modele w plastikową.
  • Końcówki – standard to 3 rodzaje końcówek: do ubijania, do ucierania, hak do zagniatania ciasta. Uwaga praktyczna: warto wybrać model z silikonowym wykończeniem końcówki do ucierania, lepiej zbiera ucieraną masę ze ścianek misy.
  • Gniazda dodatkowe, przystawki, akcesoria – najtańsze modele robotów planetarnych mają tylko jedno gniazdo, służące po podłączenia podstawowych końcówek. Bardziej zaawanasowane modele mają dwa lub trzy gniazda, do których można przyłączać dodatkowe końcówki oraz akcesoria. Wśród akcesoriów i końcówek mogą być maszynka do mięsa, sokowirówka, wyciskarka do soków, tarka/szatkownica do warzyw, malakser, maszynki do robienia makaronu, przystawki do krojenia warzyw w słupki czy kostki, wyciskarki do cytrusów i inne. Warto wybrać model z dość bogatym standardowym zestawem przystawek, ponieważ nie zawsze jest możliwe dokupienie ich oddzielnie.
  • Poziom hałasu – im mniejszy tym lepiej. Ze względu na konstrukcję, roboty planetarne mogą pracować dość głośno, dlatego przy zakupie warto sprawdzić i ten parametr. Zbyt głośne urządzenie może się okazać dość uciążliwe dla użytkowników.
  • Regulacja obrotów – standardem jest 5-6 poziomów regulacji obrotów. Im więcej, tym skuteczniej możemy dopasować obroty do wykonywanej przez robota pracy. Dodatkowo, lepsze modele posiadają funkcję pulse oraz turbo, pozwalające na chwilowe zwiększenie obrotów do maksymalnych.
  • Wymiary – nie da się ukryć, że robot planetarny jest dość dużym urządzeniem, na ogół stoi on na blacie kuchennym. Dlatego jeszcze przed zakupem należy sprawdzić, czy dysponujemy wystarczającym miejscem do przechowywania oraz postawienia robota.

Nie mniej ważne, ale istotne

Parametry ściśle użytkowe są oczywiście bardzo ważne w codziennej eksploatacji robota planetarnego, ale nie są jedynymi. Kupując sprzęt AGD zwracamy też uwagę na inne cechy, nie zawsze użytkowe. Na co zatem warto jeszcze zwrócić uwagę?

  • Design robota – nie da się ukryć, że robot planetarny powinien być również ładny. To sprzęt który w kuchni będzie raczej gościł na widocznym miejscu, więc powinniśmy wybrać model estetyczny i starannie wykończony.
  • Sposób regulacji obrotów – skokowy (przełącznik mechaniczny) albo płynny (regulacja elektroniczna).
  • Materiał robota – lepsze modele mają korpus metalowy (na ogół aluminiowy), tańsze z tworzyw sztucznych. Niektóre roboty mają również przekładnie wykonane z elementów metalowych a nie z tworzyw sztucznych. Zastosowanie elementów metalowych oznacza większą trwałość urządzenia.
  • Utrzymanie czystości – robot powinien był łatwy w utrzymaniu czystości, dlatego warto wybrać modele o obłych kształtach, które bez większego problemu można przetrzeć ściereczką.
  • Funkcje dodatkowe – niektóre roboty planetarne posiadają możliwość podgrzewania misy, timer do ustawienia czasu miksowania, gotowe programy do różnych prac  czy wbudowaną wagę.
  • Zawartość zestawu – warto wybrać model z dość bogatym standardowym zestawem przystawek, ponieważ nie zawsze jest możliwe dokupienie ich oddzielnie za rozsądną cenę.
  • Cena – i wreszcie last but not least – cena. Rozpiętość cenowa robotów planetarnych jest bardzo spora. Najtańsze modele można kupić za około 400 złotych, najdroższe, bardzo dobrze wyposażone w przystawki i akcesoria przekraczają 6-7 tysięcy złotych. Ważne by wybrać model o satysfakcjonującej relacji ceny do możliwości.

Roboty planetarne: polecane modele

Z robotów planetarnych dostępnych w Elektroguru wybraliśmy 3 modele w różnych klasach – podstawowej, średniej oraz premium – godne polecenia. Możemy je zaproponować z czystym sumieniem – to dobre, sprawdzone roboty planetarne.

Klasa podstawowa, do 500 złotych – Gratussino Smart

Gratussino Smart to solidny robot planetarny, o pojemności misy 4,5 litra napędzany silnikiem o mocy 800 W, o płynnie regulowanych obrotach. W modelu tym zastosowano metalowe przekładnie, co znacząco zwiększa trwałość urządzenia. Pomimo że jest to model podstawowy, w standardzie został wyposażony w maszynkę do mielenia mięsa oraz młynek do maku. Gratussino Smart to dobre jakościowo urządzenie, idealne  dla każdego amatora gotowania w domu.

Robot planetarny Gratussino Smart

Klasa średnia, do 1.000 złotych – Gratussino Maxo II

Ten robot planetarny to już kuchenny mocarz. Gratussino Maxo II napędzany jest silnikiem o mocy 1.000 W, z funkcją stabilizacji obrotów utrzymującą  tempo pracy nawet przy dużym obciążeniu, pozwala na podjęcie nawet najcięższych kuchennych wyzwań, takich jak zagniatanie ciężkich ciast, np. na chleb. Bardzo bogate wyposażenie dodatkowe, obejmujące maszynkę do mielenia mięsa, maszynkę do mielenia maku, tarkę do warzyw oraz malakser dzbankowy umożliwią wykonywanie wielu różnych prac kuchennych. Możliwość dokupienia dodatkowych przystawek zwiększa dodatkowo funkcjonalność tego robota kuchennego. Metalowe przekładnie gwarantują jego wieloletnią trwałość.

Robot planetarny Gratussino Maxo II wraz z kompleten akcesoriów

Klasa Premium – Gratus Kuliner

Robot planetarny Gratus Kuliner to klasa sama w sobie. Niezwykle trwały - metalowa obudowa oraz przekładnie pozwalają na wiele lat bezawaryjnej pracy. Potężny silnik, o mocy 1.500 W, jest objęty 10-letnią gwarancją. Tak wysoka moc sprawia, że Gratus Kuliner bez najmniejszego problemu poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi kuchennymi wyzwaniami. Duża misa o pojemności 6,7 litra umożliwia pracę nawet z bardzo sporym wsadem. Płynna, elektroniczna regulacja obrotów pozwala na staranne dobranie prędkości do wykonywanej pracy. Timer z kolei umożliwi precyzyjne ustawienie czasu pracy robota planetarnego.

Robot planetarny Gratus Kuliner

Całości dopełnia szczególnie bogate wyposażenie dodatkowe, obejmujące między innymi elastyczną końcówka (do kremów i lekkiego ciasta), szklany blender o pojemności 1,4 l, przystawkę do szatkowania z 6 tarczami, maszynkę do mielenia mięsa, wyciskarkę do soków z owoców i warzyw, wyciskarkę do cytrusów czy młynek do mielenia maku.

Inne wpisy w kategorii "Rankingi RTV/AGD"BLOG

Telewizor przestał być prostym urządzeniem do odbioru telewizji - czy to naziemnej, czy satelitarnej czy kablowej. Podłączony do Internetu zyskał funkcje niemożliwe do zrealizowania wcześniej. Stał ...

Biegasz? Chodzisz regularnie na treningi? Sprawdzasz systematycznie stan swojego zdrowia? Jeśli do tego starasz się racjonalnie i zdrowo odżywiać, mamy coś dla Ciebie – sprzęt kuchenny znacznie to u...

(function(h,o,t,j,a,r){ h.hj=h.hj||function(){(h.hj.q=h.hj.q||[]).push(arguments)}; h._hjSettings={hjid:3902287,hjsv:6}; a=o.getElementsByTagName('head')[0]; r=o.createElement('script');r.async=1; r.src=t+h._hjSettings.hjid+j+h._hjSettings.hjsv; a.appendChild(r); })(window,document,'https://static.hotjar.com/c/hotjar-','.js?sv='); var _smartsupp = _smartsupp || {}; _smartsupp.key = '93c1cfadc4e59bef99b9113429219ff616019f59'; window.smartsupp || (function (d) { var s, c, o = smartsupp = function () { o._.push(arguments) }; o._ = []; s = d.getElementsByTagName('script')[0]; c = d.createElement('script'); c.type = 'text/javascript'; c.charset = 'utf-8'; c.async = true; c.src = 'https://www.smartsuppchat.com/loader.js?'; s.parentNode.insertBefore(c, s); })(document); (function (m, a, i, l, e, r) { m['MailerLiteObject'] = e; function f() { var c = {a: arguments, q: []}; var r = this.push(c); return "number" != typeof r ? r : f.bind(c.q); } f.q = f.q || []; m[e] = m[e] || f.bind(f.q); m[e].q = m[e].q || f.q; r = a.createElement(i); var _ = a.getElementsByTagName(i)[0]; r.async = 1; r.src = l + '?v' + (~~(new Date().getTime() / 1000000)); _.parentNode.insertBefore(r, _); })(window, document, 'script', 'https://static.mailerlite.com/js/universal.js', 'ml'); var ml_account = ml('accounts', '3488978', 'x7r4s8t8y4', 'load');